Najczęściej zadawane pytania


1) Czy dom może faktycznie być ciepły bez systemu ogrzewania?

Domy pasywne, które zostały już zasiedlone i ponadto przebadane za pomocą szczegółowych pomiarów wykazały w sposób rozstrzygający następujący fakt. Nawet w naszym umiarkowanym środkowoeuropejskim klimacie można budować domy o tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania, że minimalne ogrzanie powietrza nawiewnego jest wystarczające do utrzymania domu w komforcie cieplnym również w okresie zimowym. Pomiary dokonane w osiedlach domów pasywnych udowodniły, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania może zostać dokładnie przewidziane, a wyliczone wcześniej zużycie zgodne jest z przeciętnym faktycznym zużyciem energii (nawet w przypadku bardzo zróżnicowanego profilu mieszkańców).

2) Czy domy pasywne nie są zbyt drogie?

Spotyka się już firmy oferujące domy pasywne w cenach porównywalnych ze standardowym budownictwem. Jednakże w ogólności, wysoka jakość elementów stosowanych w budownictwie pasywnym zazwyczaj odzwierciedla się w kosztach dodatkowych. Koszty te zostały obliczone dla już zbudowanych domów pasywnych. W przypadku segmentu środkowego (powierzchnia mieszkalna 100 m2) szeregowego budynku mieszkalnego zlokalizowanego w Hannover-Kronsberg, koszty te kształtują się na poziomie ok. 7670 euro. Natomiast w przypadku połówki "bliźniaka" w Norymberdze, mającej powierzchnię mieszkalną 130 m2, koszty dodatkowe wyniosły ok. 13140 euro. Oszczędności energii, wahające się pomiędzy 500 a 1000 euro rocznie, w połączeniu z przywilejami podatkowymi (niemiecki bonus ekologiczny - Öko-Zulage) oraz specjalnymi uprzywilejowanymi stopami oprocentowania w ramach programu subsydiowania budownictwa pasywnego realizowanego przez niemiecki Bank Odbudowy (Kreditanstalt für Wiederaufbau) sprawiają że w Niemczech domy pasywne są w dłuższej perspektywie czasowej bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż tradycyjne budownictwo.

3) Czy można otwierać okna w domu pasywnym?

Mieszkańcy mogą oczywiście otwierać okna kiedykolwiek zechcą, jednakże nie muszą tego robić; instalacja wentylacyjna zaopatruje bowiem nieustannie dom pasywny w dostateczną ilość świeżego powietrza. Rozwiązanie takie ma wiele zalet - dzięki sprawnym filtrom układu wentylacyjnego powietrze w pomieszczeniach pozbawione jest zanieczyszczeń oraz pyłków, inaczej niż ma to miejsce w przypadku wentylacji za pomocą otwierania okien. Jakość powietrza w domu jest zawsze doskonała, nawet kiedy nie ma w nim mieszkańców lub okna nie są nigdy otwierane. Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich innych domów, jeżeli zimą okna pozostawione będą otwarte przez dłuższy czas, temperatura powietrza w pomieszczeniu zmniejszy się zauważalnie i tym samym zwiększy się zużycie energii na ogrzewanie.

4) Ludzie często wyrażają zastrzeżenia odnośnie potrzeby instalacji wentylacyjnej... Czy występują problemy z bakteriami, hałasem i przeciągami?

Instalacja wentylacyjna w domu pasywnym jest układem doprowadzającym świeże powietrze do pomieszczeń a nie instalacją klimatyzacyjną z wykorzystaniem powietrza recyrkulacyjnego. Rozwój bakterii jest problemem wyłącznie w instalacjach z zamkniętym obiegiem powietrza (i tylko wtedy, gdy są źle eksploatowane). Odgłosy powodowane przez wentylator i zawory są prawie całkowicie wyeliminowanie dzięki zastosowaniu środków obniżających poziom hałasu (np. zamocowania wibroizolacyjne, niskie prędkości przepływu powietrza, obudowy dźwiękochłonne kanałów). Dysze dalekiego zasięgu rozprowadzają powietrze nawiewne wzdłuż sufitu, skąd dyfunduje ono równomiernie na całe pomieszczenie z prędkością ledwie odczuwalną.

5) Czy dom pasywny nie jest zbyt skomplikowanym, zaawansowanym technicznie obiektem?

Nie, dom pasywny jest bardzo przyjazny dla użytkownika a jego wyposażenie jest łatwe w obsłudze. Urządzenie sterujące instalacją wentylacyjną ma mniej przełączników niż zwykły telewizor. Technika w domu pasywnym jest łatwa do opanowania, nie ma np. potrzeby wynajmowania kogoś do corocznej wymiany filtrów powietrza - można to zrobić samemu.